Jak zrobić gołąbki do słoika

Gołąbki w słoiku to gotowe danie, jakie warto mieć pod ręką w swojej kuchni. Zawsze, kiedy braknie nam czasu na to, aby spędzić sporo czasu na gotowaniu, można sięgnąć po taką potrawę. Na sklepowych pułkach nie brak pakowanych, gotowych do podgrzania smakołyków. Niestety większość z nich, choć jest smaczna nie zawsze zdrowa. Duża ilość konserwantów potrzebna do długiego i wymagającego przechowywania sprawia, że gotowe dania nie są, tymi które powinny na długo zagościć w naszych codziennych jadłospisach.

Jest na to inny, lepszy sposób, żeby, zawsze kiedy wymaga tego sytuacja upichcić szybki obiad. Otóż warto samemu przyrządzać potrawy, które zamknięte w słoiczkach i przechowywane w domowej spiżarni, będą gotowe do podgrzania. Poświęcamy na to jeden dzień, żeby przygotować danie, przełożyć do słoika a jedną z takich potraw idealnie nadającą się do tego są gołąbki. One również pojawiają się w sprzedaży, jako gotowe dania. Do ich wykonania potrzeba tych samych składników, jakie wykorzystuje się przyrządzając danie do zjedzenia na bieżąco. W związku z tym, że trafią one do słoików, należy ich wielkość dostosować pod tym względem. Można wtedy wybrać mniejszą kapustę lub po prostu przyciąć kapuściane liście do pożądanej wielkości.

Skorzystać można z każdego przepisu tak na gołąbki meksykańskie, francuskie jak i tradycyjne. Ważnym jest, aby przygotowany farsz nie był zbyt rozgotowany, ponieważ gołąbki będą przechodzić podwójną obróbkę: raz udusimy je do słoika, a potem będą podgrzewane do zjedzenia. Zdecydowanie lepiej przechowują się gołąbki zawijane klasycznie w kapuściane liście, niż te bez zawijania. Szybkie gołąbki, do których szatkuje się kapustę, lepiej przyrządzać na bieżąco, bowiem w słoiczku mogą się zlepiać ze sobą, jeśli będą długo przechowywane a po wyjęciu będą przypominać raczej jednolitą masę niż prawdziwe gołąbki.

Sekretem udanych gołąbków do słoika jest sos, w którym zostaną zakonserwowane. Najważniejsze, aby gołąbki z mięsem i ryżem albo też wegetariańskie, wkładać do słoika gorące wyjęte prosto z rondla lub brytfanny. Sos najlepiej przyrządzić niezbyt gęsty i gołąbki zalewać nim także na gorąco. Słoiki przed nałożeniem powinny być wyparzone a całość należy szczelnie zakręcić i odstawić do wystygnięcia.